Artikeln publicerades 9 oktober 2025

Nya arbetstillfällen när Rikstvätt etablerar sig i Svenstavik

Under 2026 kommer företaget Rikstvätt Lima att starta upp en helt ny verksamhet med tvätteri och depå/lager för hotell- och restauranganläggningar i Hantverkshuset i Svenstavik. Rikstvätt Lima är ett väletablerat familjeföretag inom textiltvättservice med kunder främst i Dalarna, med stort fokus på turismområden i Dalafjällen och Siljansregionen.

Etableringen kommer att ske stegvis under 2–3 år. Just nu pågår rekrytering av en platsansvarig och i januari 2026 startar depå/lagerverksamheten. I nästa etapp är planen att utöka produktionsanläggningen och arbetsstyrkan med fem till sju personer.

- Vi ser en möjlighet att utvidga vårt upptagningsområde med kunder i Härjedalsfjällen, Åre/Duved, Östersund och Sundsvallsregionen. Nu har vi hittat lämpliga lokaler i Svenstavik som ligger bra till geografiskt och fått mycket bra respons från kommunen och fastighetsbolaget, berättar Hans Andersson, delägare Rikstvätt Lima.

- Det här är goda nyheter för Svenstavik och hela Bergs kommun, nya jobb och ett företag som vill växa här hos oss. Det är precis den utveckling vi vill se framåt, säger Therese Kärngard (s), kommunstyrelsens ordförande i Bergs kommun.

Om Rikstvätt Lima AB

Rikstvätt Lima AB har sin produktionsverksamhet i Lima i Dalarna. Verksamheten består av tvätt- och textilservice i första hand till hotell- och restauranganläggningar samt uthyrning av entrémattor och arbetskläder till alla branscher. Företaget har funnits sedan år 2000 och drivs av familjen Andersson med ägarna Hans Andersson, Marianne Sköldner Andersson med barnen Lina Andersson, VD och Eric Andersson, vice VD. Idag har företaget ca 25 årsanställda och ett 10-tal extra säsongsanställda. Mer information om företaget finns på rikstvatt.se.