Boende för personer med funktionsvariationer

Gruppbostäder är boenden för vuxna som har ett stort behov av stöd och omvårdnad. Här finns personal tillgänglig dygnet runt. Gruppbostäderna består av ett mindre antal lägenheter med gemensamma utrymmen där boende får hjälp med service och omsorg när de behöver.

I Bergs kommun finns fyra gruppbostäder:

  • I Åsarna finns Byvägens gruppbostad, ett LSS-äldreboende som ligger i anslutning till äldreboendet Treklövern.
  • I Svenstavik finns tre gruppbostäder: Skogsvägen, Ringvägen och Granvägen.

Gruppbostäderna har lägenheter och satellitlägenheter i olika storlekar. Bostäderna har personal dygnet runt för att de boende ska kunna leva som andra och delta i samhällslivet.

Varje boende har sin egen kontaktperson som hjälper till med ekonomi och inköp. Vi använder tydliggörande pedagogik och alternativ kompletterande kommunikation (AKK) för att stödja de boende.

Korttidshem för barn och unga

Kommunens korttidshem ger barn och ungdomar med funktionsnedsättning en trygg och meningsfull vistelse under kortare perioder. Verksamheten kan vara regelbunden eller akut och är öppen för barn och unga från 0 till 21 år. En sjuksköterska finns knuten till kortidshemmet för hälso- och sjukvårdsfrågor,

Korttidshemmet erbjuder:

  • Möjlighet att knyta nya kontakter och träna på att klara sig själv.
  • En trygg miljö som förbereder inför vuxenlivet.
  • Samarbete med hem, skola och habilitering.

Korttidshemmet har tillgång till en sjuksköterska som kan svara på frågor om hälsa och vård.

Ansökan

Ansökan till både gruppbostäder och korttidshem görs av den enskilde eller en vårdnadshavare eller god man hos kommunens biståndshandläggare. Läs mer på sidan Ansök om insatser eller stöd vid funktionsnedsättning.